• XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 17 listopada 2023 roku w naszej szkole, podobnie jak w wielu szkołach w Polsce i na świecie upłynął pod znakiem tabliczki mnożenia. To wtedy, obchodzono XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Wcześniej w holu szkoły zamieszczono plakat z informacją o akcji, a na lekcjach matematyki i w domach uczniowie utrwalali tabliczkę. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Akcja miała zachęcić uczniów do przypomnienia sobie tabliczki w niecodzienny przyjemny sposób. Była też okazją do nadrobienia ,,tabliczkowych” zaległości. Tego dnia w każdej z klas IV – VII uczniowie napisali test ze znajomości tabliczki. Spora grupa uczniów napisała go na ocenę celującą i tym samym zasłużyli na tytuł  Eksperta Tabliczki Mnożenia. Podczas przerw śródlekcyjnych, w holu szkoły pracowały dwa patrole egzaminacyjne, składające się z ekspertów. Każdy uczeń miał możliwość wyciągnięcia losu z kilkoma przypadkami tabliczki, a za poprawne rozwiązanie otrzymał słodki upominek. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów. Dzięki niej większość z nich utrwaliła tabliczkę, a niektórzy uświadomili sobie, że muszą jeszcze ją dokładnie przyswoić. Nas eksperci zachęcili do udziału również nauczycieli i rodziców odbierających dzieci ze szkoły. Wszyscy dorośli szybko i bezbłędnie wykonali tabliczkowe zadanie. Nad całością akcji czuwał nauczyciel matematyki. (

            Tekst i zdjęcia w albumie: M. Przeradzka

        • Dziewczęta Mistrzyniami Rejonu w Piłce Nożnej
          • Dziewczęta Mistrzyniami Rejonu w Piłce Nożnej

          • 22 listopada 2023 roku odbył się na Orliku w Bratianie Rejonowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt w kategorii: Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Nasza szkoła była współorganizatorem tych zawodów wraz z Warmińsko - Mazurskim Szkolnym Związkiem Sportowym w Olsztynie. W ten mroźny dzień do sportowej rywalizacji na boisku nasze dziewczęta stawiły się mimo niedyspozycji zdrowotnych, aby reprezentować powiat nowomiejski. Oto skład drużyny: Paulina Groszkowska, Dominika Marchlewska, Magdalena Napiórkowska, Lena Gawińska, Amelia Hincmann, Jowita Kazimier, Natalia Wolarz i Ewa Wolicka. Do turnieju zgłosiła się też drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostródzie reprezentująca powiat ostródzki. Mecz rozegrany w czasie 2 razy 10 minut przebiegł pod znakiem naszej przewagi. Jej dowodem były trzy strzelone gole, które dały naszej drużynie zwycięstwo i awans do turnieju regionalnego. Gratulujemy dziewczętom sukcesu i dziękujemy za swietną grę w trudnych warunkach pogodowych. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)

        • Mobilne Laboratoria Przyszłości w naszej szkole
          • Mobilne Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

          • 21 listopada 2023 roku gościliśmy w szkole edukatorów z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Przeprowadzili oni zajęcia dla uczniów klas: IV - VII. W swej treści nawiązywały one do sprzętu pozyskanego w ramach programu laboratoriów. Podczas warsztatowej pracy uczniowie wykonywali wiele zadań, między innymi z użyciem długopisów 3D. Poza umiejętnościami posługiwania się sprzętem uczestnicy doskonalili też pracę zespołową i indywidualną. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem przystępowali do kolejnych ćwiczeń, a kiedy zajęcia dobiegły końca, zgodnie wystawili im wysoką ocenę i wyrażali zadowolenie z tego, że nogli w nich uczestniczyć. To był dla naszych uczniów dobry, rozwijający czas. Z pewnością warsztaty mogą być zachętą i inspiracją dla zainteresowanych tematyką zajęć laboratoryjnych. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)

          • JESIENNE WARSZTATY pt. ,,Malowanie jesiennych pejzaży na liściu’’.

          • W naszej szkole odbyły się warsztaty pt. ,,Malowanie jesiennych pejzaży na liściu’’ . Udział w nich wzięły klasy IV-VI, VII, które zostały poprowadzone pod okiem naszej plastyczki. Malowanie jesiennych widoków, wymagało dużej cierpliwości i precyzyjności, gdyż płaszczyzna liścia nie jest duża, więc trzeba było się posługiwać wyłącznie cienkimi pędzelkami. Prace naszych uczniów zostały wystawione na szkolnym holu do obejrzenia przez całą szkolną społeczność jak i dla odwiedzających naszą szkołę.

            Tekst i zdjęcia: Maja Grądzka

        • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 🧒👶
          • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 🧒👶

          • W dniu 20.11 przedszkolaki obchodziły Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Dzieci tego dnia miały ubrania w kolorze niebieskim, kolor ten symbolizuje prawa i wartości, które powinny być przestrzegane. Przedszkolaki dowiedziały się jakie mają prawa oraz kim jest Rzecznik Praw Dziecka.

            Tekst i zdjęcia: Hanna Wilczewska

          • Projekt czytelniczy ,,Mała książka – wielki człowiek’’

          • Nasi uczniowie z klasy pierwszej podobnie jak w ubiegłych latach, biorą udział w tegorocznej ogólnopolskiej kampanii czytelniczej pod nazwą ,,Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka. Celem akcji jest zachęcenie dzieci do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem rodziców, dziadków i innych bliskich osób. Za sprawą specjalnie przygotowanej dla nich książki, pierwszoklasiści zostali zaproszeni do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność czytania i czerpania radości z lektury czytanej przy wsparciu dorosłych jak i tej odkrywanej samodzielnie. Książkę pt. ,,Wnuczka Antykwariuszka” dzieci otrzymały nieodpłatnie do swoich domowych biblioteczek. Tym samym mają możliwość sięgania po lekturę każdego dnia. W skład pakietu wchodzi również broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach płynących ze wspólnego czytania, a także zbiorem rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla pierwszoklasistów. Wszyscy wiemy, że czytanie ma ogromną moc: rozwija wyobraźnię, bogaci słownictwo i wiedzę. Życzymy naszym najmłodszym uczniom czerpania jak najwięcej przyjemności z czytania, szczególnie podczas długich zimowych wieczorów. (Tekst i zdjęcia : Maria Przeradzka)

        • Przerwa na czytanie
          • Przerwa na czytanie

          • Po raz pierwszy szkoła w Gwiździnach wzięła udział w IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie „Przerwa na czytanie”. Akcja, podczas której chętni czytają bez przymusu, każdy to, na co ma ochotę. Jest to równocześnie akcja, podczas której uczestnicy z całej Polski pobijają rekord w czytaniu na przerwie.

            Podczas dużej przerwy uczniowie spotykali się w różnych miejscach w szkole, aby wspólnie poczytać. Każdy przyniósł ze sobą ulubioną książkę. Starsi uczniowie z klas 4-8 czytali młodszym dzieciom z oddziału przedszkolnego i klas 1-3 ich ulubione baśnie. Po wysłuchaniu utworów literackich uczniowie rozwiązywali zagadki i wykonywali piękne zakładki do książki z napisami zachęcającymi do czytania. Podsumowaniem akcji było wspólne zdjęcie z napisem CZYTAMY.

            W przedsięwzięciu wzięli udział wszyscy uczniowie ze szkoły przy wsparciu szkolnego Koła Teatralnego.

            Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak, by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Działanie ma zachęcić tych, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek.


            Tekst i zdjęcia: Hanna Błaszkowska

        • UCZNIOWIE AUTORAMI SWOICH KSIĄŻEK 📚📖📙
          • UCZNIOWIE AUTORAMI SWOICH KSIĄŻEK 📚📖📙

          • Uczniowie klas IV-V-VII, wzięli udział w projekcie edukacyjno-artystycznym, poprowadzonym przez Panią Maję Grądzką. Zadaniem każdego ucznia, było napisanie i wykonanie ilustracji do swojej autorskiej książki. Uczniowie mogli napisać książkę na dowolny temat. Książki biorą udział w konkursie i 3 najciekawsze zostaną nagrodzone już niebawem.

            Tekst i zdjęcia: Maja Grądzka

        • Wychowanie przez pracę... uczniowie kl. VII w Kaczym Bagnie
          • Wychowanie przez pracę... uczniowie kl. VII w Kaczym Bagnie

          • W dniach 16-17 listopada 2023 roku uczniowie klasy VII pod opieką wychowawczyni Anny Żuralskiej, w myśl założeń wychowawczych Janusza Korczaka: “wychowanie przez pracę” udali się do Kaczego Bagna. Celem wyjazdu była praca w ogrodzie polegająca na przygotowaniu warzywnika do wiosennego zasiewu, w zamian za nocleg oraz warsztaty rozwijające kreatywność.. Po intensywnej pracy w ogrodzie posileni pysznym obiadem uczniowie uczyli się sztuczek cyrkowych. Wieczorną niespodzianką okazała się pizza, którą przyrządzali uczestnicy pod czujnym okiem pani Asi oraz dyskoteka z zabawami integracyjnymi. Drugi dzień pobytu rozpoczął się śniadaniem z racuszkami i dokończeniem pracy w ogrodzie. Ciekawym doświadczeniem dla dzieci tego dnia była również żywa lekcja historii prowadzona przez Krisa, dzięki której przez chwilę mogli poczuć się jak średniowieczni rycerze. Pobyt w Kaczym Bagnie zakończył się obiadem podczas którego dzieliliśmy się swoimi odczuciami. Połączenie pracy, zabawy i nauki przyniosło nam wiele radości i satysfakcji. Uczniowie wykazali się pracowitością, odpowiedzialnym podejściem do obowiązków, dobrą współpracą i zaangażowaniem. O godz. 13:00 ubogaceni tymi doświadczeniami bezpiecznie wróciliśmy do domu. Bardzo dziękujemy pani Marcie Milewskiej, która opiekowała się naszą grupą za prowadzone warsztaty, wspólną pracę, empatyczne podejście do uczniów i gościnność.


            (Tekst i zdjęcia w albumie: Anna Żuralska)

        • Srebrne i brązowe podium naszych piłkarzy
          • Srebrne i brązowe podium naszych piłkarzy

          • 14 listopada 2023 roku w bratiańskiej sali sportowej odbył się Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej w kategorii: Igrzyska Dzieci. Do zawodów zgłosiło się pięć drużyn dziewcząt i sześć drużyn chłopców. Nasza żeńska reprezentacja to: Lena Gawińska, Amelia Hincmann, Jowita Kazimier, Ewa Wolicka, Nikola Dembińska, Maja Górtatowska, Alicja Sargalska i Zofia Kalinowska. W składzie męskiej reprezentacji znaleźli się: Cezary Dąbrowski, Dawid Duliński, Piotr Hincmann, Mateusz Arentowicz, Filip Sargalski, Jakub Wolicki, Konrad Wolicki i Krzysztof Groszkowski. Turniej rozegrano najbardziej sprawiedliwym systemem: "każdy z każdym". co wiązało się z rozegraniem aż 25 spotkań piłkarskich. Drużyna dziewcząt zajęła w turnieju III miejsce, a chłopcy uplasowali się na II stopniu podium. Zawody obfitowały w ciekawe zagrania i piękne bramki naszych sportowców. Gratulujemy im wszystkim zajętych miejsc, zdobytych trofeów i skutecznego rozwijania piłkarskich talentów. (Tekst i zdjęcia w albumie; Henryk Zagórski)

        • Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości
          • Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

          • Dnia 9 listopada w Szkole Podstawowej  im. Ks. Kazimierza Wróblewskiego odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, którą przygotowali uczniowie z klasy czwartej, szóstej i siódmej pod opieką nauczycieli. Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły pan Henryk Zagórski podkreślając ogromną wagę i znaczenie obchodów tego święta. W trakcie uroczystego apelu uczniowie recytowali wiersze, odtwarzali patriotyczne pieśni i prezentowali umiejętności taneczne. Spotkanie było dla uczniów żywą lekcją historii.

            Tekst: Julita Bulińska, zdjęcia: Hanna Wilczewska

        • Spotkanie autorskie z panem Markiem Michalakiem
          • Spotkanie autorskie z panem Markiem Michalakiem

          • Dnia 8 listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Gwiździnach na spotkanie autorskie z panem Markiem Michalakiem. Pan Marek jest nie tylko pisarzem, ale również pedagogiem, wykładowcą akademickim, działaczem społecznym, doktorem nauk społecznych, a w latach 2008-2018 był Rzecznikiem Praw Dziecka. Jest również Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, o czym z entuzjazmem opowiadał podczas spotkania i mogliśmy zobaczyć i dotknąć prawdziwy Order Uśmiechu. Można śmiało powiedzieć, że pan Marek jest przyjacielem dzieci, co wynika nie tylko z jego osiągnięć zawodowych, ale przede wszystkim z empatycznego podejścia do dziecka. Doświadczenie obcowania z tym niezwykłym człowiekiem ośmieliło uczestników do zadawania ciekawych pytań na które gość z radością odpowiadał. Na zakończenie spotkania była możliwość zakupienia autorskich książek pana Marka z autografem. Bardzo dziękujemy Pani Jolancie Górtatowskiej za zaproszenie, a uczniom życzymy, aby słowa usłyszane podczas spotkania przenieśli do działania.

            Tekst i zdjęcia: Anna Zuralska

          • Jesienna dyskoteka

          • W czwartek 9 listopada 2023 roku klasa IV z wychowawcą i rodzicami zorganizowała dla wszystkich uczniów i dzieci z przedszkola Jesienną Dyskotekę. Organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek i atrakcji dla dzieci. Zaproszono wszystkich uczestników zabawy do kawiarenki z domowymi ciastami, przekąskami i napojami,i cukrową watą, do Jesiennej Fotobudki, wplatania we włosy kolorowych warkoczyków i robienia tatuaży oraz do loterii fantowej. Przygotowano wiele ciekawych konkursów i zabaw oraz wybrano Jesienną Królową Balu i Jesiennego Króla Balu. Królową została mianowana Nel Groszkowska z oddziału przedszkolnego, a Królem został Aleksander Wierzbowski z klasy I. Wspólnie świetnie się bawiliśmy i z zadowolonymi minami i wypiekami na twarzach wróciliśmy do domów. Dziękujemy Rodzicom i Uczniom za wspaniałą organizację imprezy. Zapraszamy do fotorelacji z dyskoteki.

            Tekst i zdjęcia: Hanna Błaszkowska

          • Wystawa z okazji 105 Rocznicy Niepodległej

          • Uczniowie klas IV-V-VII pod okiem Pani Mai Grądzkiej, mieli za zadanie, wykonać w sposób plastyczno-historyczny- Pocztówki Niepodległościowe z życzeniami dla Niepodległej. Został też rozstrzygnięty konkurs na 4 najpiękniejsze POCZTÓWKI. Wszystkie prace, zostały wystawione na szkolnym holu , które możemy obejrzeć.

            Tekst i zdjęcia: Maja Grądzka

        • Cztery tytuły Mistrzów Powiatu Nowomiejskiego
          • Cztery tytuły Mistrzów Powiatu Nowomiejskiego

          • 7 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej w Grodzicznie odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego dla drużyn, które wygrały wcześniej rywalizację gminną. Nasze cztery tenisowe zespoły w komplecie stanęły przy stołach, aby rywalizować o powiatowe puchary: W kategorii Igrzyska Dzieci - dziewczęta: Alicja Sargalska i Maja Górtatowska, chłopcy: Filip Sargalski i Dawid Duliński, w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej - dziewczęta: Paulina Groszkowska i Magdalena Napiórkowska, chłopcy: Dominik Duliński i Mikołaj Waruszewski. Rozgrywki nie trwały długo, ze względu na małą ilość drużyn. Nasze młodsze dziewczęta nie miały przeciwniczek, młodsi chłopcy i starsze dziewczęta pokonali rywali z Zajączkowa Lubawskiego, a starsi chłopcy zwyciężyli drużynę z Nowego Grodziczna. W ten sposób wszystkie nasze reprezentacje weszły w posiadanie tytułów Mistrza Powiatu Nowomiejskiego i z pucharami wróciły do domu. Gratulujemy im sukcesu sportowego i życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)

          • Szkoła Pamięta...

          • Przedszkolaki, podobnie jak uczniowie szkoły także pamiętali o tych, którzy odeszli. Dzieci odwiedziły grób Księdza Kazimierza Wróblewskiego patrona naszej szkoły, aby zapalić znicz. 

            Tekst i zdjęcia: Hanna Wilczewska

        • Dzień Dyni w Oddziale Przedszkolnym 🎃
          • Dzień Dyni w Oddziale Przedszkolnym 🎃

          • Dnia 30.10 dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Dyni. Przedszkolaki poznały rodzaje dyń, a także części dyni, wydobywały pestki i miąższ z jej wnętrza. Dzieci stworzyły również piękne prace plastyczne, które zawisły na gazetce. 

            Tekst i zdjęcia: Hanna Wilczewska

        • XXIII Dzień Papieski
          • XXIII Dzień Papieski

          • Dnia 27 października 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji XXIII Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodziliśmy pod hasłem: Cywilizacja życia. Uczniowie pod kierunkiem pani Anny Żuralskiej oraz pana Mateusza Deredasa przy wsparciu pani Sylwii Nowak w inscenizacji słowno-muzycznej przenieśli nas w podróże Jana Pawła II po kontynentach. Wysłuchaliśmy także wypowiedzi naszego papieża na temat znaczenia prawdy w życiu. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestniczy otrzymali obrazki z wizerunkiem Jana Pawła II oraz modlitwę, którą mały Karol otrzymał od swojego ojca z prośbą do Ducha Świętego o Jego dary. Miłym akcentem tego wydarzenia była słodka niespodzianka w postaci kremówek papieskich dla wszystkich uczestników, które upiekły panie: Grażyna Górtatowska, Hanna Błaszkowska, Sylwia Nowak, Magdalena Bańka, Maria Przeradzka, Karolina Marchlewska, Hanna Wilczewska oraz Anna Żuralska. Tego dnia odbyło się również podsumowanie konkursu na ręcznie wykonany różaniec w którym wzięło udział dwadzieścia dwoje naszych uczniów. Różańce zostały wykonane z wielką starannością i z oryginalnym pomysłem w związku z tym wszyscy zostali nagrodzeni, a nagrodą były różańce misyjne nawiązujące do tematyki Dnia Papieskiego, jak również poczęstunek przygotowany przez panią Annę Żuralska oraz Sylwię Nowak. Dziękujemy naszym uczniom za piękny występ i galowe stroje, za zaangażowanie w wykonanie różańców, paniom za kremówki papieskiego, rodzicom za obecność i wspólne przeżywanie tego pięknego wydarzenia i życzymy, aby działania tego dnia zaowocowały DOBREM.

        • Jesienne dni pamięci
          • Jesienne dni pamięci

          • Przed nami Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. W te dni nasze myśli obejmują w sposób szczególny tych, którzy drogę ziemskiego życia już zakończyli. Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem, ale też wyjątkowym darem. Dzięki niej bowiem korzystamy w swoim życiu z bezcennego dziedzictwa przodków, które nas ubogaca i pomaga mądrzej żyć. Widzialnym znakiem naszej pamięci są zapalone znicze i dlatego nasze cmentarze rozjaśniają jesienne ciemności.. Pomyślmy w tym czasie również o ludziach, którzy przeminęli, a życie ich związane było z naszą szkołą. Niech każdy z nas odwiedzi miejsce spoczynku Patrona naszej szkoły ks. Kazimierza Wróblewskiego. Zapalmy też znicz przy Dębie Pamięci, aby w osobie asp. Franciszka Chały uczcić wszystkie ofiary stalinowskich zbrodni. Pamiętajmy też o pozostającym pod opieką szkoły obelisku upamiętniającym kobiety narodowości żydowskiej, które hitlerowcy więzili w Gwiździnach. Pielęgnujmy tę pamięć, historię, aby zachować wartośći, jakie pozostawili nam Ci, którzy odeszli do wieczności...(Tekst: Henryk Zagórski)

        • Dzień Drzewa
          • Dzień Drzewa

          • W naszej szkole każdego roku zwracamy uwagę na rolę drzew w produkcji tlenu, dzięki któremu możemy oddychać czystym powietrzem i włączamy się w obchody Dnia Drzewa. W tym roku w akcji uczestniczyli uczniowie klas I-III. Dzieci wykonały drzewo z naturalnych,  suszonych liści. Utrwaliły znajomość liści i obejrzały film dotyczący drzew.

            (tekst i zdjęcie Emilia Dembińska)